Szósta niedziela zwykła w swojej liturgii słowa daje nam do przemyślenia bardzo ważna sprawę: błogosławieństwa i przekleństwa. Człowiek przychodząc na świat nic ze sobą nie przyniósł. Wszystko otrzymaliśmy od Boga: życie, zdrowie, rozum, wiarę, miłość naszych bliskich i wszystkie inne dary potrzebne do realizacji naszego powołania. Jeśli dawcą tych darów uznajemy Boga, to idziemy drogą błogosławieństw, czyli szczęścia, gdyż naszym Ojcem jest Bóg.
Zupełnie inaczej ma się sprawa przekleństwa, które człowiek ściąga na siebie, gdy człowieka czyni bogiem, czyli albo swoje wybujałe ego, albo inne „autorytety”, które twierdzą, że Boga nie ma i tylko ty sam jesteś dla siebie bogiem. Taki zadufany w sobie i w swoje siły człowiek nie tylko dochodzi do ściany bezsensu swojego życia, które kończy się w tragedii samotnego umierania. Tragedię tego dopełnia to, że nic z tego, co zdobył swoja pracą i chytrością nie zabierze ze sobą. Idzie w pustkę, która okaże się dla niego wiecznym przekleństwem. Dla nas wierzących w Boży świat wiemy, że ta pustka to chichot szatana, któremu udało się odprowadzić od Boga i Prawdy kolejnego nieszczęśnika.
Dlatego kochani, nie dajmy się zmanipulować i już od dzieciństwa trwajmy na modlitwie i poznawaniu słowa Bożego, aby mieć jasny cel życia, który ma nas po spełnionym uczciwym i pobożnym życiu przedstawić miłosiernemu Bogu.
Z modlitwą ks. Henryk
Z pamiętnika pielgrzymów na Rok Jubileuszowy do Rzymu:
Pierwszego dnia naszej parafialnej pielgrzymki do Włoch – 27 stycznia 2025r.-udaliśmy się do Padwy, aby odwiedzić grób św. Antoniego, Patrona naszej kaplicy. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy wspólną modlitwą oraz Mszą Św., odprawioną w kaplicy przy bazylice. Następnie, oprowadzani przez Panią przewodniczkę, udaliśmy się do Bazyliki św. Antoniego, jednej z najważniejszych świątyń katolickich we Włoszech, bardzo chętnie odwiedzanej przez Polaków. Świątynia zrobiła na nas ogromne wrażenie – jej monumentalna architektura, bogato zdobione wnętrza i atmosfera modlitewnego skupienia. Najważniejszym momentem naszej wizyty było nawiedzenie grobu św. Antoniego. Przykładając rękę do grobu, powierzaliśmy świętemu Patronowi swoje prośby i modlitwy.
Mieliśmy też możliwość zobaczenia Kaplicy Relikwii świętego Antoniego, wielu materialnych pozostałości po świętym, między innymi nienaruszony język św. Antoniego, aparat mowy, czy tez habit i wiele innych.
Po zakończeniu zwiedzania bazyliki mieliśmy również czas na spacer po pięknym mieście. Odwiedziliśmy słynny Plac Prato della Valle, a także Uniwersytet Padewski, jeden z najstarszych w Europie, a także bazylikę św. Justyny. Miasto urzekło nas swoją atmosferą, bogatą historią i włoskim urokiem.
Pielgrzymka była dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem duchowym, dała czas na refleksję i umocniła przekonanie, że święci są naszymi orędownikami w niebie.