Drga niedziela Wielkiego Postu to droga na Górę Przemienienia. Jak często słyszymy o Kościele, że jest Ludem Pielgrzymującym w drodze do Królestwa Niebieskiego, tak każdy z nas – członek Kościoła – jest w drodze do doskonałości i świętości, gdyż mamy się upodobnić do naszego Ojca w niebie, aby mieć udział w tej rzeczywistości Boga. O pięknie tego życia zaświadcza w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus. Przemienia się na oczach swoich uczniów, a głos Ojca zaświadcza: „to jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!”. Naśladowanie Chrystusa staje się istotą życia Jego uczniów. Nie zatrzymujemy się na rzeczywistości doczesnej, ale tak ją przemieniamy siłą wiary, że zdobywamy zasługę nazywania się dziedzicami nieba, a świat staje się coraz piękniejszy, gdyż nas rozpala piękno objawienia. Jeżeli wpatrujemy się w doskonałość Boga, to nie zapadamy w bezczynność i obojętność wobec trudnych spraw naszej egzystencji, ale angażujemy się w każde dobro, które możemy czynić w Imię Pana. Takim sposobem chrześcijanie wyprowadzali ludzkość różnych nieszczęść: wojny, biedy, cierpienia, wszelkich złych ograniczeń. Gdyż wolą Boga jest, abyśmy czynili sobie ziemię poddaną i na tym świecie odkrywali swoją godność dziecka Bożego i dziedzica Królestwa, które nadchodzi, uświęcając się i zaświadczając, że pracujemy nie dla przemijających celów, ale dla przypodobania się samemu Bogu, gdyż ponad wszystko Go miłujemy. Temu ostatecznemu celowi mają służyć praktyki wielkopostne, aby być bliżej Boga, aby wzrastać w pobożności, zdobywać zasługi i uszlachetniając swoją krnąbrną naturę i podporządkować ją prawom Boga, prawu miłości. Dlatego też nie lękamy się sprzeciwu upadłej natury, gdyż miłość Boga przynagla nas do kroczenia drogą chrześcijańskiego naśladowania Chrystusa i zdobywania pociechy, która z wiary wypływa i nie daje złemu ukraść nam nadziei. Nadzieja zawieść nie może.
Z modlitwą ks. Henryk
Z pamiętnika pielgrzymów na Rok Jubileuszowy do Rzymu:
Monte San Angelo – grota, w której jest ołtarz z figurą św. Michała była kolejnym etapem naszej pielgrzymki. To jedno z najważniejszych sanktuariów chrześcijańskich na świecie. Św. Michał Archanioł objawił się tam kilkakrotnie, co uczyniło to miejscem szczególnej łaski i duchowej mocy. Grota jest świadkiem licznych cudów i uzdrowień. Z tego miejsca przywieźliśmy do naszego kościoła figurę(wierna kopia) św. Michała Archanioła, naszego Patrona.
Dalsza droga zawiodła nas do Manoppello, sanktuarium, w którym znajduje się relikwia „Święte Oblicze”. Na tkaninie znajduje się wizerunek Chrystusa w momencie Zmartwychwstania. Relikwia umieszczona jest w oszklonej, bogato zdobionej monstrancji. Każdy z nas mógł się modlić przed tym Obliczem i doświadczyć niesamowitych wrażeń bliskości umęczonego i zmartwychwstałego Pana. Warto być w tym miejscu…