Uroczystość Wszystkich Świętych skłania nas do refleksji o świętości. Zgodnie z nauką Kościoła na Soborze Watykańskim II: „ o powszechnym powołaniu do świętości”. Jak to rozumieć? Każdy z nas jest powołany, by stać się świętym. Jak lubię mówić dzieciom na katechezie: „tylko święci mieszkają w niebie”. Święci widzą Boga, takim jakim jest i mają szczęście poznawać Go całą wieczność. Co więcej, maja tę łaskę, że poznają wszelkie doskonałości Boże, nie tylko te którymi się zachwycamy w doczesności, gdy patrzymy na wspaniały stworzony świat, czy na wielkość świadomego stworzenia, jakim jest człowiek, ale przede wszystkim całą wieczność będziemy się zachwycali wewnątrz Bożym życiem Trójcy Przenajświętszej. Każdego świętego, którym dziś zachwycamy się w książkach z hagiografii, będziemy znali osobiście i będziemy prowadzili niekończące się przyjacielskie dialogi. Może już dziś popróbujemy tej sztuki dialogowania ze świętymi. Tak nam łatwo znaleźć w internecie, a tym bardziej w książkach – dziś tak łatwo dostępnych, wiele informacji z życia naszych patronów i wielkich świętych Kościoła. Oni chcą się nam ukazać jako ludzie tacy jak my, mający w swój czas konkretne problemy i słabości, ale dzięki głębokiej wierze i zażyłości z Chrystusem odnajdywali swój szlak do świętości i doskonałego zaufania objawiającemu się Bogu, którego wolę chcieli pełnić bez najmniejszych wątpliwości. Nawet więcej wiedzieli, że wszelkie zaangażowanie, które trzeba było wykonać pochodzi jako dar od Boga, który bogaty jest we wszelkie łaski, abyśmy mogli stawać się coraz piękniejszymi i owocować dobrem, które zawsze pochodzi od jedynie Dobrego Boga. Wszystkich pozdrawiam na dzień naszych wspólnych patronów.
Z modlitwą za Was ks. Henryk
Dzień Zaduszny czyli we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych każdy kapłan może odprawić trzy Msze Święte: jedną we własnej intencji, drugą za wszystkich zmarłych i trzecią w intencjach Ojca Świętego. Podczas tych Mszy jest zapalony paschał symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.
Odpusty za zmarłych:
- Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dziś i jutro, mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące. Według obowiązujących przepisów mogą uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę oraz trzeba wypełnić inne warunki, jak spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa według intencji Ojca Świętego;
- Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
v
28 października wspominamy św. Judę Tadeusza jako patrona od spraw beznadziejnych. Niech przez odprawienie nowenny przez jego wstawiennictwo wyprasza nam pomoc nie tylko w sprawach tak ważnych jak nasze zdrowie, ale niech będzie szczególnie wzywany, by ratować nasze rodziny i wierność ślubowanej miłości oraz wyrwanie z kajdan grzechu, który wszystko niszczy w naszym rodzinnym i społecznym życiu.