Siódma niedziela zwykła w tym roku przypomina nam najważniejsze zasady prawa moralnego: „ Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.”. Tą, tak zwaną złotą zasadą Ewangelii, mamy się kierować w budowaniu międzyludzkich relacji. To pomoże nam dostrzec w każdym człowieku dziecko Boże i dziedzica Królestwa Niebieskiego. Jeśli otworzymy serce na działania Ducha Świętego, to staniemy się posłańcami Boga, aby to dzieło przekazać innym, a sami zdobędziemy zasługę za wierność posłaniu ewangelicznemu, gdyż mamy głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Nasi najbliżsi i nasi sąsiedzi tego świadectwa najbardziej potrzebują. Żyjmy słowem Bożym i realizujmy je w swoim życiu, a z łatwością będzie nam dane nowe zrozumienie, że drugi człowiek nie jest moim przeciwnikiem, którego trzeba zwalczać, ale kimś bliskim przez którego i z którym mam się wspinać na szczyty świętości. Czym większe zaufanie do Boga, że nic nie dzieje się przypadkowo i mamy przyjąć realia życia takimi jakimi są, tym piękniejsze nasze życie i owocowanie. Wtedy rozpoznamy Pana, który przychodzi i szuka wiary w naszych sercach.
Z modlitwą ks. Henryk
Z pamiętnika pielgrzymów na Rok Jubileuszowy do Rzymu:
Drugi dzień pielgrzymowania- Asyż… Gdy tylko wyszliśmy z autokaru, odczuliśmy, że jesteśmy w miejscu, od wieków żyjącym modlitwą. Wąskie, brukowane uliczki, prowadziły do Bazyliki św. Franciszka, która górowała nad miastem skrywając barwne freski Giotta, opowiadające historię świętego. W dolnym kościele znajduje się zejście prowadzące do krypty, gdzie są przechowywane relikwie św. Franciszka. Miejsce to jest przesiąknięte ciszą, skupieniem i modlitwą, gdzie każdy z nas miał czas na chwilę kontemplacji.
Dalej, ruszyliśmy do Bazyliki Św. Klary, położonej na wschodzie Asyżu, na placu Santa Chiara. W jednej z kaplic znajduje się zabytkowy krucyfiks z XII w. Jest to krzyż z którego przemawiał do św. Franciszka Jezus Chrystus. W krypcie kościoła w kryształowej trumnie pochowana jest św. Klara. Duchowa córka św. Franciszka i założycielka Zakonu znanego później jako Klaryski.
Idąc wąskimi uliczkami wśród dziecięcego gwaru dochodzącego z pobliskiej szkoły, dotarliśmy do Bazyliki Matki Bożej Większej, tam spoczywa
bł. Carlo Acutis (1991-2006) nazywany „Bożym influencerem”, „cyber-apostołem Eucharystii”. Jego ciało poddane jest publicznemu widokowi. Carlo zmarł mając zaledwie 15 lat . Pomimo tak młodego wieku poruszył nas ogromną dojrzałością duchową. Dla niego Eucharystia była „autostradą do nieba”, czymś najpiękniejszym, co mogło istnieć, a jego życiowym mottem to słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”.
Ostatnim naszym przystankiem było Porcjunkuli, mały kościółek własnoręcznie odbudowany przez św. Franciszka, znajdujący się w Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Miejsce święte, ponieważ tam Bóg rozmawiał z Franciszkiem i tam powstał ruch franciszkański.
Pozostawiając za nami mury Asyżu, kierując się w stronę Rzymu , panowały w nas ogromne uczucia z jednej strony poczucie duchowego nasycenia a z drugiej strony tęsknota za niezwykłą atmosferą. Miejsce to tak bardzo przesiąknięte świętością, które nie tylko się odwiedza, ale które pozostaje na długo w sercu.